مجتمع سوارکاری گنبد کاووس در سال ۱۳۴۰ با اهداف مسابقه‌های کورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب‌های نژاده ترکمن پایه‌گذاری گردید. پس از انقلاب مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار گردید.

مجتمع سوارکاری گنبدکاووس

این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، اسطبل زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات واستخر شنامی باشد. مسابقه‌های اسبدوانی در فصل‌های بهار و پاییز برگزار می شودو دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می‌کند. مسابقه‌های اسبدوانی به جز گنبد کاووس در شهرهای تهران، مشهد، کردستان وبندر ترکمن برگزار می‌گردد.

این مجموعه در تاریخ 21/01/ 1395 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، نوع ساختار بنا مطابق اولین سازه های بتنی ورزشی است که پاسخگوی تمامی نیازهای مربوط به دوره ی خود بوده است. و از لحاظ معماری در منطقه شاخص است این بنا با سازه ای بتنی در ارتفاع حدود 13 متر با حجمی مکعب مستطیل احداث شده است. کشیدگی این حجم در جهت شمالی جنوبی است و میدان مسابقات نیز در جبهه ی شرقی آن قرار دارد.
بنا بصورت 3 طبقه است که در طبقه ی همکف دو بخش نیمه باز با کاربری فضای پیش بینی مسابقات دارد این دو فضای وسیع در دو طرف بخش اصلی و مرکزی بنا قرار دارد. بخش مرکزی بنا که بعنوان هسته ی اصلی کاربرد دارد در این طبقه بصورت کاملا محصور با کاربری فضای اداری، فضای پیش بینی، اتاق چابکسواران، نمازخانه، آموزشی،رختکن و سایر سرویسهای مربوط به چابکسواران می باشد.

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.

بالا